Hypotéky na Slovensku

3

Úrokové sadzby

Po období neustáleho zvyšovania úrokových sadzieb Európska centrálna banka (ECB) v roku 2024 pravdepodobne nezvýši sadzby a dokonca sa očakáva ich postupné znižovanie v druhej polovici roka. Tento vývoj je spojený so spomalením inflácie v eurozóne, ktorá sa v novembri 2023 dostala na úroveň 2,4 %​ (Tatra banka)​​​. Ak bude inflácia pokračovať v poklese, ECB môže znížiť sadzby o 0,25 % až dvakrát v druhej polovici roka​ (Tatra banka)​.

Hypotéky na Slovensku

Na Slovensku môže zníženie úrokových sadzieb ECB ovplyvniť aj hypotekárne úroky, avšak tento efekt môže byť tlmený vývojom slovenských štátnych dlhopisov. Ak vláda nezníži zadlžovanie, vyššie úročenie dlhopisov by mohlo spôsobiť, že úrokové sadzby na hypotékach neklesnú výrazne​ (Tatra banka)​. Aktuálne úroky na hypotékach na Slovensku sú medzi 6. a 10. najvyššími v eurozóne​ (Tatra banka)​.

Daňový bonus pre mladých

Od roku 2024 sa nemenia podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky. Bonus môžu získať mladí ľudia vo veku 18-35 rokov, ktorých priemerný mesačný príjem neprekračuje 1,6 násobok priemernej mesačnej mzdy v SR. Daňový bonus sa uplatňuje na zaplatené úroky počas prvých piatich rokov splácania úveru a môže znížiť daň o 50 % z úrokov​​.

Ďalšie podmienky a tipy

Pri vybavovaní hypotéky je dôležité venovať pozornosť nielen úrokovej sadzbe, ale aj ďalším podmienkam, ako sú poplatky za poistenie úveru alebo povinnosť mať účet v banke. Tieto dodatočné náklady môžu celkové náklady na hypotéku zvýšiť​​.

Ak si chcete zaobstarať nehnuteľnosť, je dobré vedieť, akú výšku úveru vám banka poskytne a či naň máte dostatočný príjem. V prípade potreby môže byť nápomocný spolužiadateľ s prijateľným príjmom alebo ďalšia nehnuteľnosť ako zabezpečenie​​.

Tieto informácie vám môžu pomôcť lepšie sa orientovať na hypotekárnom trhu v roku 2024 a naplánovať si financovanie bývania efektívne a s ohľadom na možné zmeny v ekonomike.

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Email