Hypotéka je strašiakom mnohých ľudí. Dokonca aj tých mladých, pretože slová „zadĺžiš sa do konca života“ sme asi počuli od našich rodičov a „skúsenejších“ kamarátov každý. Ako aj mnohé iné rady, aj toto je veľmi vytrhnuté z kontextu. A navyše, nie je to ani pravda.

AUTOR

Marek Zajac

KATEGÓRIA

Hypotéky a úvery

PUBLIKOVANÉ DŇA

18. 1. 2021

FACEBOOK

Hypotéka nie je zadĺženie do konca života

Po prvé, nie je to na celý život, môže to byť pokojne iba na niekoľko rokov. Či už sa rozhodneme hypotéku vyplatiť skôr, alebo si splácanie dohodneme s bankou na dobu, ktorú chceme. Napríklad na 15 rokov. V takomto prípade ani len náhodou nemôžeme hovoriť o celoživotnom splácaní.

Po druhé, nikto nám nebráni našu nehnuteľnosť predať kedykoľvek chceme. Pokiaľ sa z nejakého dôvodu rozhodnete, že chcete ísť bývať do domu po strýkovi, pokojne predajte svoj skromný bytík, ktorý už viac nechcete splácať. Z peňazí za predaj si pohodlne vyplatíte úver v banke a ešte vám pravdepodobne zostane.

Čiže ani z tohto pohľadu toto strašenie od nášho okolia nie je oprávnené.

Skutočne platí, že hypotékou vždy preplatíme?

Poďme sa však pozrieť, či sa taká hypotéka oplatí. Mnohí naši „rodinní odborníci na financie“ majú často po ruke argument, že hypotékou preplatíme veľa peňazí.

Nuž čo sa banky týka, očividne jej zaplatíme viac, ako sme dostali. Úplne inak to ale je, čo sa týka nášho majetku. Tam sa dostávame ku veľmi prekvapivému zisteniu.

Ide o to, že ak kúpime nehnuteľnosť, stojí nejakú sumu. Povedzme, že je to 100 000 €, nech sa nám to dobre počíta.

Pri súčasnej úrokovej sadzbe okolo 0,79% ročne a splácaní 20 rokov, zaplatíme banke celkovo okolo 118 000€. Áno, na prvý pohľad sme preplatili 18 000€ a niekoho možno pri tej predstave oblial studený pot.

Lenže o 20 rokov tá nehnuteľnosť bude mať neporovnateľne vyššiu hodnotu, ako je 118 000€. Čiže ak by sme ju predali, ešte by sme na tom zarobili a nie málo. Cena bude možno 140, možno 180 000, dnes ťažko odhadnúť. Rozhodne je to však ziskové a je malá šanca, že by to dopadlo inak.

Ďalším dôvodom je, že 118 tisíc bude mať vplyvom inflácie úplne inú hodnotu. Rozhodne si za tú sumu nekúpime toľko, ako dnes.

Je to rovnaké, ako keď sme si pred rokmi vedeli za dvacku všeličo dopriať. Dnes za to ani neurobíme normálny nákup v potravinách. Hodnota peňazí, ktorá rokmi klesá je teda posledný z dôvodov, prečo sa hypotéka takmer vždy vyplatí. Jedine, že by ste si kúpili pôdu na pláži v Holandsku, ktorá bude o 20 rokov zaplavená oceánom. Ale to už sme pri úplne inej téme.

Chcem zistiť, kde dostanem najvýhodnejšiu hypotéku

Check Out Now